İş

Bakan Nabati’den emeklilere sosyal yardım hissesi açıklaması!

Bakan Nebati’nin açıklamaları şöyle: “Bugün Anadolu’nun en büyük ticaret ve sanayi merkezlerinden biri olan Kayseri’de siz değerli iş insanlarımızla bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bu yıl yaşadığımız ve yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremden ilçelerimizden biri olmasına rağmen olumsuz etkilenen Kayserili kardeşlerime devletimiz ve milletimiz adına teşekkür ediyorum. , kendi mağduriyetlerini bir kenara bırakıp acilen deprem bölgesine yardım ulaştırdı ve çevre illerden onbinlerce depremzede için masa ve evlerin açılışını yaptı.

Biz öyle bir milletiz ki yaralarımızı sarma noktasında bir kez daha tek yürek olarak deprem ve sel bölgelerindeki kardeşlerimizin yanına koştuk.

Depremzedelerimizin yaralarının bir an önce sarılması için tüm kurumlarımızla çok çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Bu içerikte; Depremden etkilenen vatandaşlarımıza ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına nakdi yardımda bulunuyoruz.

”100 MİLYAR LİRALIK KAYNAK KULLANIYORUZ”

Deprem felaketi sonrası afetzedelerin ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayabilmek için bütçeden ayrılan yaklaşık 100 milyar liralık kaynağı ilk etapta kurumlarımıza kullandırıyoruz.

DASK kapsamında 22 milyar lirayı aşkın zarar ödedik.

“113 BİN KONUTUN İNŞAATINA BAŞLADIK”

Hızlı bir şekilde inşaat sürecini başlattık. 11 ilimizde tam 113 bin konutun üretimine başladık.

Deprem felaketinin ardından vatandaşlarımıza ve gerçek insanlara destek olmak için diğer tedbirleri hızla hayata geçirdik.

Başta Kayseri olmak üzere depremden etkilenen illeri mücbir sebepler kapsamına aldık. Bölgede vergi yükümlülüklerini erteledik.

Deprem bölgesinde istihdamı güçlendirmek için kısa çalışma ödeneği ve peşin fiyat desteği uygulamalarını hayata geçirdik.

Toplum Yararına Çalışma Programı ile ihtiyaç sahibi ailelere öncelik vererek sarsıntı bölgesinde sağlanan istihdamı 50 bin kişiye çıkardık. Deprem bölgesinde faaliyet gösteren işletmeler için Hazine Takviyeli Kefalet Sistemi kapsamında “İşletme Giderleri ve Yatırım Destek Paketi”ni devreye aldık.

Bu takviye paketler kapsamında 10,4 milyar TL kredi hacmine ulaşılmış olup, kullandırımlar devam etmektedir.

”KGF SINIRINI 400 MİLYAR LİRAYA ÇIKARDIK”

KGF paketlerinin hacmini artırdık ve 250 milyar lira olan KGF limitini 400 milyar liraya çıkardık. Bunun 50 milyar lirasını doğrudan deprem bölgesinde kullanılmak üzere vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz.

“TOHUM DESTEĞİMİZİ YÜZDE 100 ARTIRDIK”

Bölgedeki esnaf, sanatkar ve çiftçilerimizin kredi ödemelerini erteledik.

Büyükbaş hayvana 500 lira, küçükbaş hayvana 50 lira yardımda bulunduk. Sarsıntı bölgesindeki illerimizde sertifikalı tohum desteğimizi yüzde 100 artırdık.

6.000 yıllık tarihi ve coğrafi konumunun da etkisiyle her aşamada değerini koruyan Kayseri ilimiz bugün ülkemizin değerli bir ticaret ve sanayi merkezi konumundadır.

İlimiz, verimli toprakları, girişimci ve dinamik insan kaynağı ile son 21 yılda önemli ölçüde gelişen illerimizden biri olmayı başarmıştır.

2021 yılında 2004 yılına göre sanayi bölümünün ilimizin milli geliri içindeki payı yüzde 27’den yüzde 36,8’e yükseldi.

”KAYSERİMİZ İHRACATINI 11 KATTAN FAZLA ARTIRDI”

Kayseri’miz 2002 yılına göre ihracatını 11 kattan fazla artırarak Mart 2023 prestijiyle yıllık 3.9 milyar dolara çıkardı.

Siz iş insanlarımızı bu başarılarınızdan dolayı kutluyorum. Gösterdiğiniz bu çabanın her zaman yanında olacağız.

Kayseri’ye sağladığımız takviyeleri her geçen gün artırıyoruz.

2022 yılında Kayseri’de sağladığımız 341 adet teşvik belgesi ile yatırım artışına katkı sağladık.

2023 yılının ilk 2 ayında Kayseri’de yatırım yapmak isteyen girişimciler için 53 adet teşvik belgesi hazırladık.

Böylece 1,3 milyar liralık sabit yatırım yaparak 711 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz.

Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat amaçları doğrultusunda ülkemize katma değer sağlayacak projeleri hayata geçiriyoruz.

Kamulaştırma çalışmaları devam eden Kocasinan Tarım İhtisas OSB’mizle birlikte Kayseri’deki OSB sayısı 4’e ulaşacak.

Ayrıca vatandaşlarımızın taze ve ucuz sebze-meyveye ulaşmasını sağlamak amacıyla hayata geçirmeyi planladığımız Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Sera OSB’mize tüzel kişilik kazandırdık.

“KAYSERİ’DE 3,7 MİLYAR LİRA HAZİNE DESTEKLİ KREDİ KULLANDIK”

Kayseri’de tarımsal üretimi daha da artırmak amacıyla 2022 yılında Kayseri’deki 13 bin 126 tarım üreticimize yaklaşık 3,7 milyar liralık Hazine faiz destekli kredi sağladık.

2023 yılının Ocak-Mart döneminde toplam 6.312 üreticiye 1,4 milyar liralık Hazine faiz destekli kredi sağladık.

Hizmet ve çalışma politikasını ilke edinmiş bir hükümet olarak, yaptıklarımızın yapacaklarımızın göstergesi olduğunu söylüyor, yapılanlarla yetinmeyip güç katacak özgün eserler ortaya çıkarıyoruz. Ülkemiz.

Kayserili kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum. Bildiğiniz gibi Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Tren Projesi ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Projemizde değerli bir dönemi daha geride bırakarak dış finansman sözleşmelerimizi imzaladık. Yaklaşık 1,2 milyar avro dış finansman sağladık. Hem Kayseri’mize hem de ülkemize hayırlı olsun!

Projemizin sonuçlanması ile Kayserimizin lojistik potansiyelini değerlendirerek yatırım ve istihdama daha fazla alan açmış olacağız. Ülkemize daha fazla yatırım getirebileceğiz.

Bu projenin devreye alınmasıyla birlikte mevcut konvansiyonel demiryolu ile 7 saatte sağlanan Ankara – Kayseri ulaşım süresi 2 saate inecek. Hem yük taşımacılığı hem de vatandaşlarımızın ulaşımı çok daha kolay hale gelecek. Böylece ülkemiz milyarlarca dolar tasarruf etmiş olacak.

Biliyorsunuz bu ülkede yıllardır “hep erkek yaptı” gibi sözler kullanıldı. Ama biz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her gün tarih yazmaya devam ediyoruz.

“TOGG SATIŞA AVANTAJLI KREDİ FIRSATLARI SAĞLIYORUZ”

Milletimizin 60 yıllık hayali olan yerli ve milli otomobil yapacağız derken birileri önce bu ülkede otomobil yapabilir mi? Kısa sürede yapabilir misin? Sonra ürettikleri arabanın büyük bir kısmının yerli olmadığını söyleyerek topal psikolojisine devam etti.

Ancak bu 60 yıllık hayali yola koyarak; Yapılamaz denilen birçok projeyi hayata geçirerek onları bu aşağılık psikolojisinden kurtarıyoruz.

Ancak bazı insanlar bu arabayı nasıl alacak diyorlar.

Buna da bir cevabımız var: Toggle satışlarında kamu bankalarımız aracılığıyla avantajlı kredi imkanları sağlıyoruz.

“KREDİ KULLANIM TUTARI ALT LİMİTİNİ YÜKSELTTİK”

20 Yerli elektrikli araçlarımıza erişimi kolaylaştırmak için alt limit kredi kullanım tutarlarını artırdık. Ülkemizin bağımsızlığı yolunda tarihi bir adım olan Karadeniz Doğalgazını keşfinden sadece 32 ay sonra hızla devreye aldık.

Bu sayede evlerimizde mutfak ve sıcak su tüketimi için gerekli olan doğalgaz 1 yıl boyunca ücretsiz olarak temin edilmiş olacak.

Ayrıca önümüzdeki 1 ay boyunca konutlarımızda ısınma dahil tüm doğal gaz tüketimleri için ücret alınmayacaktır.

Akkuyu Nükleer Santrali’ne nükleer yakıt kazandırdık. Böylece santralimiz nükleer tesis statüsü kazandı.

İMECE yer gözlem uydusunu uzaya gönderdik.

Savunma sanayinde TCG Anadolu Gemisi, Altay Tankı, ilk özgün helikopterimiz GÖKBEY, Hürjet, insansız savaş uçağı Kızılelma ile çok değerli projelere imza attık.

Ticari araçlara ÖTV muafiyeti sağlıyoruz.

13 büyük şehrimizde görgü kurallarının dışında kalan 80.000 esnafımızın kazancını kolay yol kapsamına alıyoruz.

“Yarım Biz Kampanyası” ile kentsel dönüşümü destekliyoruz.

Başvuru yapan toplam 4.300 engelli öğretmenden 3.500’ünü ilk etapta, ardından kalan 800 öğretmenin atamasını yaptık.

Mayıs başında 45 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacağız. 24 Böylece sözleşmelilikten memurluğa geçen öğretmen sayısı 93 bin 272 olacak.

Önümüzdeki dönemde ülkemizin ürettiği doğalgaz ve petrol gelirlerinden ayrılacak kaynakla Aile ve Gençlik Bankası kuracağız.

“EMEKLİLER İÇİN SAĞLIK PAYI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

3 bin 220 nitelikli işçiyi Bakanlığımıza kazandıracağız. EYT taleplerini karşıladık, asgari emekli maaşını yükselttik. Ayrıca 7 bin 500 liradan fazla kazanan emeklilere sosyal yardım hissesi verecek bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz.

Yakında Neler Sunacağız Ankara ve İstanbul’a yeni metro sınırları ekledik. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Sınırını hizmete açtık. Ankara-İstanbul Harikası Yüksek Hızlı Tren Sınırı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“AVRUPA’NIN EN UZUN TÜNELİNİ AÇACAĞIZ”

Avrupa’nın en uzun tüneli olan Yeni Zigana Tüneli’ni de yakında hizmete açacağız.

Elhamdülillah, onlarca yılda hazırlanıp tamamlanabilecek bu asırlık eserleri birkaç yılda ülkemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Milletimiz çok iyi bilir ki: Ritüel bir iştir.

Bizler Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde laf değil iş üreten, milletimize hizmet eden, en güçlü meselelere isabetli çözümler üreten taraftayız.

Bu güzel ülkeye ve insanımıza eserler kazandırmak için durmadan, yılmadan, yılmadan, yılmadan işimize odaklanmaya, gerçek zamanlı olarak düzeltici adımlar atarak güçlenmeye devam edeceğiz.

Değerli Dostlar, Yüzyılın felaketi elbette millet olarak hepimizi derinden sarsmıştır. Ancak ülkemiz ekonomisine etkisi sınırlı ve kesintili olacaktır.

İlk sinyaller açıkça buna işaret ederken, makro göstergelerimizdeki görünüm de oldukça olumlu.

Son dönem öncü göstergelerine baktığımızda şunu net bir şekilde görüyoruz:

Mart-Nisan döneminde Real Cut İnanç Endeksi 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Aynı şekilde Tüketici Güveni, Kapasite kullanım oranı, PMI, ihracat ve kurulan şirket sayısında da yeniden artış yaşandı.

”TURİZM GELİRİ TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK PERFORMANSINI ELDE ETTİ”

Yılın ilk çeyreğinde turizm gelirleri tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek performansını elde etti.

Bu göstergelerdeki hızlı toparlanma, milletimizin güçlü istikrar ortamının devamına olan güveninin arttığını ortaya koymaktadır.

Gönlümüzün tamamını büyük bir titizlikle ve zarafetle imar eden Kayserili Mimar Sinan şunları söyledi: “Biz kulluğumuzu Allah için yaptık, ahirette de mükâfatını bekliyoruz.”

Cumhurbaşkanımızın liderliğinde biz de “Halka hizmet, Allah’a hizmet”anlayışıyla gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.

Her gün yeni bir asırlık eseri milletimize kazandırıyor, tüm ortak hayallerimizi birer birer gerçeğe dönüştürüyoruz. Ve şimdi önümüzde Türkiye Yüzyılı yatıyor. Burada duracak mıyız?

Tabii ki hayır. Gerçek zamanlı gerçek adımlar atmaya ve güçlenerek ilerlemeye devam edeceğiz. 5 yılın sonunda Allah’ın izniyle;

1,5 trilyon dolar milli gelir büyüklüğüne ve 16 bin dolar kişi başı gelire ulaşmayı hedefliyoruz.

“İHRACATIMIZI EN AZ 400 MİLYAR DOLARA ÇIKARACAĞIZ”

Toplam istihdamımızı 38 milyona, ihracatımızı en az 400 milyar dolara, turizm gelirlerimizi 100 milyar dolara çıkaracağız. Ve yine yan yana, yeniden birlikte başaracağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort